Kaip pradėti investuoti?

Kiekvienas racionalus žmogus taupo ir investuoja galvodamas apie savo ir savo šeimos ateitį, todėl mūsų tikslas – kurti saugius, paprastus ir pelningus taupymo ir investavimo būdus bei pasiūlyti jums tinkamiausią investavimo sprendimą, teikiantį jums didžiausią naudą.

Investicijos ir taupymas yra prieinami kiekvienam – tiek mažas, tiek ir dideles pajamas gaunančiam klientui. Jūs galite pradėti investuoti neturėdami sukaupę didelės lėšų sumos, t.y. investuoti periodiškai po 28.96 Eur kas mėnesį, arba iš karto investuoti didesnę sumą. O kaip sėkmingai investuoti ir kurią kryptį pasirinkti, jums patars mūsų banko specialistai.

Dažniausiai užduodami klausimai apie investavimą

 • Įžanga

  Kaip pradėti investuoti?

  Pirmiausia atsidarykite naują vertybinių popierių sąskaitą. Tai galima atlikti Swedbank interneto banke arba užsukus į “Swedbank" klientų aptarnavimo padalinį. Sąskaita jums bus atidaryta nemokamai.

  Jei vertybinių popierių sąskaitą atsidaryti atvyksite į banko skyrių, prašome su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Jeigu jūs susituokę, parduoti bendros nuosavybės vertybinius popierius galėsite tik turėdami sutuoktinio įgaliojimą, tad į klientų aptarnavimo padalinį prašome atvykti su sutuoktiniu, kuris taip pat turi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

  Turėdami vertybinių popierių sąskaitą, per banką internete „interneto bankas“ (papildomai aktyvinus šią paslaugą) galėsite pirkti, parduoti vertybinius popierius ir matyti savo vertybinių popierių portfelį.

  Nuo kokių sumų galima pradėti investuoti?

  Investavimo suma, kurią ketinate skirti akcijų, obligacijų, investicinių fondų vienetams įsigyti, priklauso nuo jūsų ketinimų ir galimybių. Kai kuriais atvejais yra nustatytos minimalios investavimo sumos.

  Pavyzdžiui, pasirinkus periodinio investavimo į investicinius fondus paslaugą, galima investuoti nuo 28.96 Eur per mėnesį.

  Nusprendus investuoti į akcijas, patartina atsižvelgti į „Swedbank“ taikomus su akcijomis susijusius įkainius.

  Investuojant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinius popierius, minimalių investavimo sumų nustatyta nėra, investuojant į euroobligacijas, užsienio skolos vertybinius popierius, sumas jums patikslins makleriai.

  Pasirinkus investicijas į užsienio bendrovių akcijas, būtina atsižvelgti į kai kuriais atvejais nustatytą minimalų akcijų kiekį bei patartina atsižvelgti į „Swedbank“ taikomus su užsienio akcijomis susijusius įkainius.

  Kur turėčiau pervesti numatomą investuoti pinigų sumą, atsidaręs vertybinių popierių sąskaitą?

  Pinigų suma, kurią ketinate investuoti į vertybinius popierius (akcijas, obligacijas, investicinių fondų vienetus), turi būti jūsų banko sąskaitoje „Swedbank“, susietoje su vertybinių popierių sąskaita. Pinigų sumos nereikia pervesti į vertybinių popierių sąskaitą! Jeigu turite kelias banko sąskaitas, pasitikslinti, kuri yra susieta su vertybinių popierių sąskaita, galite pasirašytoje vertybinių popierių sąskaitos tvarkymo sutartyje (skiltis „Aptarnaujančios banko sąskaitos Nr.“).

  Kokie yra „Swedbank“ įkainiai, susiję su vertybinių popierių prekyba?

  Įkainius galite rasti čia.

  Kur ir kaip galėčiau gauti konsultacijas investicijų į vertybinius popierius klausimais?

  Konsultacijas investavimo klausimais teikia „Swedbank“ investavimo vadybininkai ir makleriai. Pasikonsultuoti galima užsukus į bet kurį banko skyrių arba paskambinus telefonu 1884. Konsultuojantis telefonu, turėkite prisijungimo duomenis prie interneto banko. Taip pat galite mums parašyti.

  Kokių dar galimybių teikia „interneto bankas/Investuotojas“?

  Be akcijų, investicinio fondo vienetų, skolos vertybinių popierių pirkimo/pardavimo, „interneto bankas/Taupymas ir investavimas“ galite nusipirkti naujai išleidžiamų akcijų, sužinoti Lietuvos vertybinių popierių rinkos naujienas, susipažinti su „Swedbank“ analitikų rengiamomis akcijų analizėmis, makroekonomikos apžvalgomis, žodynėlyje rasti vertybinių popierių rinkos terminų aprašymą.

 • Akcijos

  Kuriuo laiku vyksta prekyba akcijomis NASDAQ Vilnius vertybinių popierių biržoje (OMXV)?

  Prekybos sesija vyksta pirmadieniais – penktadieniais nuo 10.00 iki 16.00 val.

  Kuriuo laiku vyksta prekyba akcijomis užsienio vertybinių popierių biržose?

  Užsienio biržų sąrašą ir prekybos laiką galite rasti čia.

  Kur „interneto bankas/Taupymas ir investavimas“ galima matyti NASDAQ Vilnius biržos listinguojamų bendrovių akcijų kainas ir pateikti pavedimus pirkti/parduoti akcijas?

  Pirkimo, pardavimo kainas, paskutinę kainą bei kainų pokytį galite matyti paspaudę punktą "Akcijos".

  Pateikti pavedimą pirkti pasirinktą akciją galima kainų lentelės dešinėje pasirinkus "Veiksmai>Pirk"

  Pateikti pavedimą parduoti pasirinktą akciją galima kainų lentelės dešinėje pasirinkus "Veiksmai>Pard"

  Pateikti pavedimą galima ir pirmojo puslapio šoniniame meniu pasirinkus "Akcijos pirkimas/pardavimas".

  Ar NASDAQ OMXV listinguojamų bendrovių akcijų kainos pateikiamos realiu laiku?

  Taip, NASDAQ OMXV listinguojamų akcijų kainos pateikiamos realiuoju laiku atsidariusiems vertybinių popierių sąskaitas, suvedus „interneto bankas“ prisijungimo duomenis (naudotojo ID, slaptažodį ir slaptažodį iš kortelės). Ne interneto bankas vartotojams kainos pateikiamos pavėlintai.

  Ar užsienio bendrovių akcijų kainos pateikiamos realiuoju laiku?

  Ne, užsienio bendrovių akcijų kainos pateikiamos pavėlintai. Jei norite sužinoti kainas realiuoju laiku, prašome skambinti telefonu 1884 ir paprašyti sujungti su makleriais.

  Kur „interneto bankas/Taupymas ir investavimas“ galima pateikti pavedimus pirkti/parduoti užsienio akcijas?

  Jeigu pageidaujate investuoti į užsienio akcijas, pasirinkite norimą užsienio vertybinių popierių biržą. Aplankykite jos svetainę ir išsirinkite jus dominančią akciją.

  Įveskite visą arba dalį jos pavadinimo į paieškos lauką "Rasti akciją".

  Norėdami akciją įsigyti arba parduoti spauskite viršutiniame dešiniajame kampe esančius operacijų mygtukus "Pirkimas" arba "Pardavimas".

  Jeigu užsienio akcija nėra įtraukta į „Swedbank“ bendrąjį akcijų sąrašą, sistema pateiks užpildyti užklausą ir po jos pateikimo akcija bus įtraukta į akcijų sąrašą (maždaug per 1 darbo dieną).

  Kur „interneto bankas/Taupymas ir investavimas“ galima matyti savo pateiktus pavedimus?

  Pateiktus pavedimus galima matyti meniu "Mano portfelis".

  Kaip galima atšaukti pateiktą pavedimą?

  Pavedimo atšaukimą galima atlikti pasirinkus meniu "Mano portfelis/Nebaigti vykdyti pavedimai",spustelėjus pavedimo registracijos numerį ir apačioje pasirinkus „Nusiųsti pavedimo atšaukimą“.

  Kur „interneto bankas/Taupymas ir investavimas“ galima matyti įvykusius sandorius?

  Įvykius sandorius galima matyti meniu "Mano portfelis/Laukiantys atsiskaitymo sandoriai".

  Kiek užtrunka atsiskaitymas už sandorius NASDAQ Vilnius listinguojamų bendrovių akcijomis?

  Atsiskaitymas už sandorius NASDAQ OMXV listinguojamų bendrovių akcijomis užtrunka 3 darbo dienas. Įvykusio sandorio atsiskaitymo data nurodyta lentelėje „Laukiantys atsiskaitymo sandoriai".

  Ar įvykus sandoriui reikia papildomai pervesti pinigus?

  Ne, sandoriui įvykdyti reikalinga suma rezervuojama pateikiant pavedimą, tad papildomai pervesti pinigų niekur nereikia.

  Ar galima parduoti nupirktas akcijas arba pardavus pirkti už gautus pinigus per tą pačią prekybos sesiją?

  Pageidaujant parduoti nupirktas akcijas arba pardavus pirkti už gautus pinigus tos pačios prekybos sesijos metu, būtina pasitikrinti, ar įvykęs sandoris yra patvirtintas, tai galima pamatyti meniu "Mano portfelis", lentelėje "Laukiantys atsiskaitymo sandoriai".

  Kiek užtrunka atsiskaitymas už sandorius užsienio bendrovių akcijomis?

  Atsiskaitymas už sandorius užsienio bendrovių akcijomis priklauso nuo užsienio biržos atsiskaitymo ciklo. Dažniausiai šis laikotarpis būna nuo 2–5 darbo dienų. Įvykusio sandorio atsiskaitymo data nurodyta lentelėje „Laukiantys atsiskaitymo sandoriai“.

  Kur galima sužinoti daugiau apie prekybą NASDAQ OMXV?

  Daugiau informacijos apie prekybą OMXV galite sužinoti NASDAQ Vilnius vertybinių popierių biržos interneto tinklalapyje.

 • Investiciniai fondai

  Kas yra investicinis fondas?

  Investicinis fondas - tai daugelio investuotojų sutelktos lėšos siekiant jas bendrai investuoti. Fondo valdytojo tikslas - kuo pelningiau investuoti kapitalą, laikantis iš anksto nustatytų fondo valdymo taisyklių.

  Kas yra fondų fondas?

  Fondų fondas - tai investicinis fondas, investuojantis į kitus investicinius fondus. 100 proc. fondų fondo turto yra investuojama į kitų fondų išleidžiamus investicinius vienetus.

  Kaip įsigyti/parduoti investicinių fondų vienetų?

  Investicinių fondų vienetų galima įsigyti dviem būdais: pateikti pavedimą pirkti ar parduoti investicinio fondo vienetus banko padalinyje arba pateikti pavedimą pirkti ar parduoti per „interneto bankas/Taupymas ir investavimas“.

  Kokia valiuta investuojama į „Swedbank“ grupės valdomus fondus?

  Į „Swedbank“ grupės valdomus fondus investuojama eurais.

  Ar valiuta konvertuojama automatiškai?

  Pateikiant pavedimą klientų aptarnavimo padalinyje valiutą konvertuos banko darbuotojas. Pateikiant pavedimą per „interneto bankas/Taupymas ir investavimas“, būtina konversiją atlikti prieš pateikiant pavedimą. Konversiją galima atlikti per „interneto bankas/Taupymas ir investavimas“ pasirinkus „Valiutos konvertavimas“.

  Ar yra galimybė įsigyti kitų valdymo bendrovių valdomų investicinių fondų?

  Taip, tiek klientų aptarnavimo padalinyje, tiek per „interneto bankas/Investuotoją“ galima pateikti pavedimą pirkti kitų valdymo bendrovių valdomų fondų.

  Kaip pateikti pavedimą pirkti/parduoti investicinių fondų vienetus per „interneto bankas/Taupymas ir investavimas“?

  Pateikti pavedimą fondo vienetams pirkti/parduoti galima lentelėje „Fondai“, pasirinkus norimą fondą ir spustelėjus kainą stulpelyje „Pirkti/Parduoti“.

  Pateikti pavedimą galima ir kairėje lango pusėje pasirinkus meniu „Fondo vieneto pirkimas/pardavimas“. Atsidariusiame lange būtina pasirinkti valiutą (jeigu tai „Swedbank“ grupės fondai, valiuta – eurai) ir spausti „Ieškoti“. Tada pasirinkti norimą fondą. Atsidariusiame pavedimo lange nurodykite investuojamos sumos dydį. Jei pažymite varnelę „Su komisiniu mokesčiu“, sistema investuojamą sumą sumažins komisinio mokesčio dydžiu, jei varnelės neuždėsite – sąskaitoje turės būti papildoma suma komisiniam mokesčiui ta pačia valiuta kaip ir investuojama suma.

  Parduodant investicinio fondo vienetus, vertybinių popierių sąskaitą aptarnaujančioje banko sąskaitoje turi būti palikta lėšų išpirkimo mokesčiui.

  Kodėl „interneto bankas/Investuotojo“ lentelėje "Fondai" pateikiamos kainos yra vakar dienos?

  „Swedbank“ grupės investicinių fondų vieneto kainos yra nustatomos kitą darbo dieną ir paskelbiamos per „interneto bankas/Taupymas ir investavimas“ apie 14 val.

  Kuriam laikui yra investuojama į investicinių fondų vienetus?

  Investavimo terminas investuotojo neriboja, t. y. bet kurią darbo dieną investuotojas gali pateikti pavedimą ir parduoti turimus investicinio fondo vienetus. Rekomenduojamas investavimo laikotarpis ne trumpesnis nei 3 metai.

  Pastaba. Kadangi investicinių fondų vienetai yra vertybiniai popieriai, investuojant į juos būtina susipažinti su pajamų iš vertybinių popierių apmokestinimu pagal LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą.

  Per kiek laiko įvykdomi fondo vienetų pirkimo/pardavimo pavedimai?

  Jei pateikiate pavedimą „Swedbank“ grupės fondams pirkti/parduoti iki 15.45 val. (nuo pirmadienio iki penktadienio), jis bus įvykdytas pavedimo pateikimo dienos kaina. Pirkimo pavedimo atveju lėšos nurašomos kitą dieną, o pardavimo – lėšos įskaitomos po 3 darbo dienų.:

  Pavedimai kitų valdymo bendrovių valdomiems fondams yra vykdomi pagal atitinkamo fondo valdytojo nustatytas taisykles.

  Kur galima pažiūrėti, kaip pasikeitė portfelio atitinkamos pozicijos, pvz., fondo vienetų vertė?

  “Interneto bankas/Taupymas ir investavimas“ šoninėje juostoje pasirinkite „Kainų istorija“. Atsidariusiame lange pasirinkite valiutą bei laikotarpį ir paspaudę „Parodyti istoriją“ matysite fondo vienetų vertę nustatytu periodu. Paspaudus „Rodyti pokytį“ matysite skirtumą procentine išraiška nuo nurodytos laikotarpio pradžios iki pabaigos.

  Kur galima rasti daugiau informacijos apie investicinius fondus?

  Fondo praėjusio mėnesio, pusmečio, metų ataskaitas, prospektą, taisykles, komisinius mokesčius, valdymo mokestį bei istorinį pelningumą galima pažiūrėti „interneto bankas/ Taupymas ir investavimas“ pasirinkus "Fondai" ir fondų lentelėje spustelėjus dominančio fondo pavadinimą (atsidariusiame tinklalapyje rasite visą anksčiau minėtą informaciją).

 • Skolos vertybiniai popieriai

  Kokius skolos vertybinius popierius siūlo įsigyti „Swedbank“?

  „Swedbank“ siūlo įsigyti šiuos skolos vertybinius popierius: LR Vyriausybės vertybinius popierius, Lietuvos įmonių skolos vertybinius popierius. Taip pat yra galimybė įsigyti užsienio šalių vyriausybių, įmonių skolos vertybinius popierius. Dėl kainų ir pavedimo pateikimo būtina susisiekti su Finansinių produktų pardavimų specialistu (makleriu).

  Kaip ir kuriuo laiku galima pateikti pavedimą skolos vertybiniams popieriams pirkti/parduoti banku internete „interneto bankas“?

  Pavedimą skolos vertybiniams popieriams pirkti/parduoti galite pateikti apsilankę banko poskyryje arba telefonu. Pateikti pavedimą dėl Swedbank taupymo obligacijų galite „interneto bankas/Taupymas ir investavimas/Taupymo obligacijos/Sudaryti sutartį“.

  Kiek užtrunka atsiskaitymas už sandorius LR Vyriausybės ir Lietuvos įmonių skolos vertybiniais popieriais?

  Atsiskaitymas už sandorius LR Vyriausybės vertybiniais popieriais užtrunka 1 darbo dieną. Atsiskaitymas už sandorius Lietuvos įmonių skolos vertybiniais popieriais užtrunka 3 darbo dienas. Įvykusio sandorio atsiskaitymo data nurodyta lentelėje „Laukiantys atsiskaitymo sandoriai“. Atsiskaitymo data už Swedbank taupymo obligacijas yra nurodyta dokumente "Galutinėse sąlygos".

 • Repo (vertybinių popierių įkeitimo) sandoriai

  Kas yra vertybinių popierių atpirkimo (repo) sandoriai?

  Vertybinių popierių atpirkimo (repo) sandoriai - tai trumpalaikės paskolos forma, kai vertybinių popierių turintys klientai gali pasiskolinti lėšų parduodami turimus vertybinius popierius bankui su įsipareigojimu juos atpirkti ateityje už sandorio metu sutartą kainą. Parduodami vertybiniai popieriai turi būti apskaitomi vertybinių popierių sąskaitoje „Swedbank", AB.

  Kur galėčiau rasti sąrašą vertybinių popierių, dėl kurių galima sudaryti vertybinių popierių atpirkimo (repo) sandorį?

  Dėl vertybinių popierių, kuriuos galima parduoti bankui su įsipareigojimu atpirkti, sąrašo prašome kreiptis į banko maklerius bendruoju telefonu 1884.

  Kokios yra vertybinių popierių atpirkimo (repo) sandorio sąlygos?

  Maksimalus sandorio sudarymo terminas yra 6 mėn., kai sandoris sudaromas dėl akcijų ar investicinio fondo vienetų, arba 12 mėn., kai sandoris sudaromas dėl skolos vertybinių popierių.

  Skolinamų lėšų suma siekia ne daugiau kaip 50 proc. akcijų ar investicinio fondo vienetų rinkos vertės. Sudarant sandorį dėl skolos vertybinių popierių, skolinamų lėšų suma, priklausomai nuo vertybinių popierių išpirkimo termino, sudaro nuo 63% iki 91% skolos vertybinių popierių rinkos vertės.

  Vertybinių popierių atpirkimo (repo) sandorio administravimo mokestį rasite Su vertybinių popierių prekyba ir saugojimu susijusių paslaugų įkainiuose.

  Dėl paskolos palūkanų prašome kreiptis į banko maklerius bendruoju telefonu 1884.

  Per kiek laiko po vertybinių popierių atpirkimo (repo) sandorio sudarymo pinigai yra pervedami į kliento banko sąskaitą?

  Po sandorio sudarymo pinigai į kliento pinigų sąskaitą banke gali būti pervesti tą pačią dieną arba kitą su klientu sutartą darbo dieną. Sandoris gali būti sudarytas tik pasirašius Vertybinių popierių atpirkimo sandorių sutartį ir įtraukus vertybinius popierius į vertybinių popierių, kuriuos galima parduoti bankui su įsipareigojimu atpirkti, sąrašą. Dėl sąrašo išplėtimo papildomais vertybiniais popieriais prašome kreiptis į banko maklerius bendruoju telefonu 1884.

  Kur galiu pasirašyti vertybinių popierių atpirkimo (repo) sutartį?

  Su makleriu iš anksto suderintą vertybinių popierių atpirkimo (repo) sutartį galite pasirašyti „Swedbank”, AB padaliniuose (padalinių sąrašas), taip pat Finansų rinkų tarnyboje, adresu Konstitucijos pr. 20A, Vilnius.

  Kokios yra rizikos, kylančios sudarius vertybinių popierių atpirkimo (repo) sandorį?

  Jeigu esant nepalankiai situacijai rinkoje bankui parduotų vertybinių popierių rinkos vertė sumažėja, jos gali nepakakti skolos sumai padengti. Tokiais atvejais Bankas turi teisę vienašališkai nutraukti vertybinių popierių atpirkimo sandorį ir pareikalauti kliento likusią sumą padengti papildomomis lėšomis. Detalesnės skolinimo sumos ir vertybinių popierių rinkos vertės santykiai pateikti čia.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.